Slingden Kanguruya Geçiş

Sling Wrap’le yaşadığım aşkı defalarca burada da bahsettim. Murat doğduğundan beri benim hayat standartlarımı yükselten bir gereç oldu. Hem Murat’ın hem benim uyku ve yemek düzenimizi kurabilmemizi sağladığı gibi; ilk aylarda bebeğin ihtiyacı olduğu anne kokusunu ve güven duygusunu da bu şekilde sağlamış olduk.

Hem Murat mutlu oldu hem ben kısacası. Yalnız Murat’ın 5 aylık olduğu şu günlerde artık fark ediyorum ki wrap’in yetersiz kaldığı bazı durumlar söz konusu olmaya başladı. Öncelikle Göksel wrap’i bağlayamıyor:) Bir türlü öğrenemedi , öğrenmek istemedi. Ama “bebek giyme” heveslisi bir baba. Dolayısıyla onun şanına (!) yakışır bir taşıyıcı bulmam gerekti. Zira sling wrap’in 5 metre oluşu, bizlerin bellerimize 3 defa 4 defa dolasak dahi artık kalması, Göksel’i ne onun sağlamlığına (Ya o düğüm açılır gibi sanki Esra, bir defa daha düğüm at!), ne de rahatlığına (Murat nefes alabiliyor mu orda rahat? E ağzı gözükmüyor. Bak bak, kenarını kemiriyor Esra! Yıkadık mı biz bunu aldığımızda?) yeteri kadar inandıramadı. Daha “oturaklı” bir taşıyıcı almalıydık.

Dolayısıyla her konuda olduğu gibi bu konuda da olay şuna geldi: “Esra sen bir bak bakalım; doğrusu nedir? Nerden nasıl bir şey almalı? Sonra konuşalım karar verelim”. Ben geneli tarar kaba araştırmayı yapar, seçenekleri eler ve Göksel için rafine bir seçenek tepsisi hazırlarım; paşamla sonra o daraltılmış listeden uygunu seçeriz. Bizim genel olarak aileyle alakalı her türlü seçim süzgecimiz bu şekilde işle. Ben kevgir, göksel tülbent görevi görür 🙂

 Aradım taradım, sonunda Türkiye’de alınabilecek iki seçeneğe eledim Ergobaby’nin klasik modellerinden biri ya da Boba 4G. Ergobaby eski bir marka. Ama nedense geçenlerde çıkarttıkları 360 ile yarattıkları reputasyonu biraz zedelemişler; şaşırdım. 360 modeli normal modellerden farkı bebeğin yüzü dışarı dönük olarak da taşınabilir olması.

Ama bebek taşımaya başlarken ilk söylenenlerden biri bebeğin yüzünün dışa dönük olarak taşınmasının tavsiye edilmiyor oluşu. Sebeplerini tuniko.com’da detaylarıyla okumak isteyebilirsiniz ama kısaca bebeğin aşırı uyarılmasını ve omurgasının doğal C şekline aykırı bir pozisyon olmasını söyleyebilirim. Yani bebeği önde, arkada ya da yanda nerde taşırsak taşıyalım hep kendimize dönük taşıyoruz. O zaman da 360’ın çok da bir anlamı kalmıyor. Çünkü Ergobaby klasikler zaten geri kalan fonksiyonları açısından 360 dan farksız.

Boba ise hem tasarım hem kullanılan materyal hem hafiflik hem de taşıma kolaylığı açısından, bence çok iyi bir taşıyıcı. Satın almasam da kullanma şansım oldu ve son derece memnun kaldım.

Çok arada kaldık Göksel’le Ergobaby mi Boba 4G mi derken bir şekilde 2 gün içinde evimizde kendimizi Ergobaby Chai Mandala Organik Taşıyıcı ile bulduk 🙂 Tek pastel bir renk istiyordum, tam ona göre bir taşıyıcı bulduk 🙂

Tam da istediğimiz gibi hem benim he de Göksel’in rahatlıkla kullanabileceği bir taşıyıcı sahibi olduk. Aklım Boba 4G’lerde çooook kalsa da bunu da çok beğendim 🙂 Ama bu gidişle evimizde taşıyıcı merdiven altı satış tesisi yapabilecek bir potansiyel gördüm kendimde.

Millet oğluna papyon, kızına tütü alır biz taşıyıcı alıyoruz arkadaş:)

Bu da çiçeği burnunda bebek giyen baba. Kameralara poz vermek istemeyip depar atsa da kendisini uzaklaşırken yakalayabildik.

GÜNCELLEME: Bu postu yazalı iki sene olmuş 🙂 İnanılır gibi değil ama  zaman dayaktan kaçar gibi depar atıyor sevgili okuyucular 🙂 Ben bu zaman içinde taşıyıcılar üzerine olan araştırma ve ilgilierimin yönlendirmesi sonucunda kendi girişimimi açtım ve Avrupa’da bu işi doğru düzgün yapan 2-3 markayı Türk ailelerinin ulaşımına açtım. Dokuma Wrap sling kumaşından üretilen bebekler ve taşıyan anneler/babalar için hem güvenli hem de konforlu çok iyi bir kaç markayı getirtiyorum. Merak edenler huggyberry.com adresinden Fidella, Lenny Lamb ve Didymos markalarına ulaşabilirler 🙂

Paylaşmak isteyen buraya!

6 comments

 1. Selin says:

  Merhaba bende kanguru arayanlardan birisiyim 4 aylık oğlum var momfort ergonomik kanguru aldım ama aklımda ergo ve boba 4g de var ne yapacağımı bilmiyorum hangisi daha rahat aldığmı evde 1,2 kez denedim ama içime sinmeyen bir şey var yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • caylakanne says:

   Selamlar Selin Hanım. Benim tavsiyem Boba ya da Ergo dan evvel dokuma paneli olan kanguruları düşünmeniz olacak. Tabii bütçeniz nedir bilmiyorum ama dokuma Wrap slingden üretilen kangurular kanvas panelli kangurulara göre daha iyi kavrıyor çocuğun omurgasını ve daha iyi bir destek sağlıyor. Ben bu iş üzerine çok çalıştım ve huggyberry sitesinden çok kaliteli markaları satışa sundum hatta. bir bakın isterseniz. onun dışında tuniko ve missbebek sitelerinden de inceleyebilirsiniz farklı ürünler 🙂

 2. Nur says:

  Merhaba, bende kangurumu değiştirmek istiyorum. Kızım 11kilo 78 santim ve sadece 9aylık yani iri bir bebek. Elimde maxi cosi easia var ergonomik bana dönük taşıyorum fakat kilo sınırı 12. Ergo baby almayı düşünüyordum ama sizde değiştirmişsiniz. Kızım ellerini serbest bırakmayı çok seviyor aynı oğlunuz gibi bi öneriniz olurmu. Birde belde yanda taşımaya çok heves ediyorum, ergo ile taşıyabildiniz mi acaba
  Teşekkürler

  • caylakanne says:

   Merhaba Nur. Umarım çok geç kalmamışımdır bu mesaja cevap yazmakta. Ok adar yoğunuum ki buraya bakamadım bir geldim ki mesajlar birikmiş:(
   Ergo yerine daha uzun vadeli kullanabileceğiniz bir taşıyıcı tavsiye ederim aslında. Ergo’nun paneli biraz kısa kalıyor ve 1 yaş sonrasında aşağı yukarı 80 cm den sonra sırtı boşta kalıyor gibi.
   Tavsiyem dokuma Wrap kumaşından paneli olan bir taşıyıcı tercih etmeniz olacaktır aslında. İsterseniz model bilgis,i de vereblirim. Zİra onlarla da yanda taşıma mevcut:)

 3. pelin says:

  Merhaba cok zaman olmus ama ergodan memnun kaldiniz mi?terletme yapti mi ve en onemlisi askilarini capraz olarak kullanmayi hic denediniz mi?her turlu fitigi olan biri olarak cok merak ediyorum. Bebegimde cok terliyor acikcasi manduca ergo ve boba4g arasinda kaldim. Bobada destek minderleri yok bacaklarda bence cok buyuk bir problem. Ergoda boyle bir durum yok sanirim degil mi?

  • caylakanne says:

   Pelin Hanım, ben çok memnundum Ergo’dan. Şimdi her bebek terler. Manduca’da da Boba’da da Ergo’da da terliyorlar, kesin bilgi:) 3 ünü de kullanan var çevremde halen. çapraz kullanmadım ama kullanılan modellerde de kullananı pek görmedim. Çok kullanışlı değil; daha doğrusu çapraz takmak biraz meşakkatli. Eşimde hem boyun fıtığı hem bel fıtığı var maalesef sizin gibi. Ergo’yu satarken Emei’de bunun gibi rahat olacak mı diye soruyordu:)
   Destek minderi dediğiniz diz arakalarına gelen yan kısımları soruyorsanız benim Ergomda da yoktu, hiç sorun olmadı. Bütün yaz çıplak bacakla kullandım hem de. Hiç bacağında kesilme vs olmadı. O kadar korkutmasın sizi.

   Panel kısmı Ergo’nun Bobadan 1 2 cm daha kısadır. Onun dışında bir farkları yoktu. Yazın illa ki terleyecekler. Bebekler minikken daha bir terliyorlar, giderek o da düzeliyor. Aranıza teri emecek bir bez koyun tsihrt taşıyorsunuzdur bebeğiniz için yedek zaten. Bunlar dışında bir sorunuz olursa yine yazın lütfen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *