Arabada mahsur kalma rehberi

Arabada itinayla nasıl mahsur kalınır? adlı köşeme hoş geldiniz! Öncelikle canım arkadaşım Gökçe Erol’a, bu konudaki ustama teşekkürü borç bilirim:) Geçen sene, arada sırada konuşurken, “Neredesin?” soruma “Otoparkta arabadayım, kız uyuyor” diye cevap verirken; “Allah Allah yahu, ne tuhaf. Eve giderse uyanıyor mu ki bu yeni modeller?” diye içimden geçirirdim. Kısa bir süre sonra öğrendim ki, bebekli hayatta her şey yalan, bir şey gerçek: Uyuyan bebek nasıl uyuduysa onu kurcalamayacaksın! Uyuyan bebeğe çomak sokma. Güneşli ama yorucu bir yürüyüşün ardından kanguruda uyuyakalmasına yakın arabaya döndük. Bari eve yetişeyim de yatağında uyusun hesabım tabii ki yine tutmadı ve yolda uyuyakaldı paşam. Ben de bu şekilde yakıt masraflarımızın Murat’ın üniversite masrafları halini almasının önüne geçmek adına arabayı sahilde kenara çektim ve Murat’ın mızırdanmasını beklemeye başladım. Tabii dünkü çocuk değiliz! Hah! Tam teşekküllü arabada mahsur kalırım; öyle böyle değil!:) Şimdi püf noktalarını sizlerle paylaşmak isterim:

arabada

Öncelikle ne kadar mahsur kalacağınızı bilmediğiniz için, güzel bir konaklama noktası seçin. Şöyle manzaralı yerden bir koltuk alın. Aç kalmamak önemli. Mutlaka çantada bir meyve, bir kuruyemiş ( ya bırak hadi oradan! Ne meyvesi! Çikolata, kek, gofret de şunlara Esra) bulundurun.

Aç kalmamak önemli. Mutlaka çantada bir meyve, bir kuruyemiş ( ya bırak hadi oradan! Ne meyvesi! Çikolata, kek, gofret de şunlara Esra) bulundurun.

Yediniz çikolataları, cipsleri…şey pardon meyveyi, susadınız tabi. Hazırlıkları yaparken hep sebep-sonuç ilişkilerini de düşünmeli ve yanınıza kuruluğunuzu bastıracak içecek alın.

Zamanla ustalaştığınızda bir adım ötesini düşünüp telefonunuzun şarjını ona göre evden çıkmadan doldurmalısınız ki gerekirse kulaklık alıp müzik dinleyebilir veya dizi/film izleyebilirsiniz.

Ben de tabii sahil yolunun en güzel manzaralı virajlarından birinde konuşlandım. Eve yakın ki Murat uyandığında hemen gidebileyim ve yolda onun arabada2uyku mahmurluğunun güzelliğini kaçıracak kadar fazla kalmayayım. Kulaklığa gerek kalmadı zaten radyo açıkken uyudu tırtıl. Ben de arabayı park ettikten sonra 1 saat 23 dakikalık “anne saati” yaşayabildim. He, arabada mı arabada. Ama hiç eksiğim yoktu. Lattemi bile almıştım ki arabaya binmeden olası mahsur kalmalara karşı. İşte ilerleyen usta günlerinizde suyun yanında bir de kendinizi şımartacak içeceklere geçebilirsiniz. Örneğin benim mahsur kalma güneş gözlüklerim, kahvem, suyum, araba şarj aletim ve CDlerim hazır beklemedeydi arabada gördüğünüz gibi:)

Sahilde gezen insanların çocuk parkında kendilerini küçük zannederek binmeye çalıştıkları salıncaklara sığamamalarını ve düşmelerini, bazen eşleri onları hızlı sallamıyor diye romantizm olsun diye geldikleri sahil gezmesini adamlara zehir etmelerini, ya da ufak tefek olup da başarıyla sallanırken onların inmesini bekleyen salıncağın asıl hedef kitlesi olan 3-4 yaşındaki çocukları görüp de görmemezlikten gelmelerini ve en sonunda da, o çocukların, zaten canından bezmiş olan ve huzuru sadece bebeklerinin 0 salıncağa binerek yakalayacağını bilen cazgır annelerin gazabına uğramalarını keyifle ve her seferinde şaşkınlıkla izleyerek geçirdim dakikalarımı:) Kahve bittiğinde, su azaldığında, abur cubur yendiğinde ve telefon şarjı 10% altına düştüğünde sırttan soğuk terler akmaya başlar. Murat hala uyuyor; ama benim arabanın içinde barınmamı sağlayan koşullar gittikçe kötüye gidiyor.

Of telaşlanıyorum.. Ayy telaşlanma Esra yaa. Aksi gibi de hem suyu bitirdim hem kahveyi. Sanki arabada tuvalet var! Ne içiyorsun lıkır lıkır her bulduğunu! Böyle söylenirken sağ olsun oğlum sessiz çığlıklarımı duydu ya da evren bana kıyak geçti; bilemiyorum. Ama Murat’ın gözlerini açmasının 5 dakika sonrasında evde, odasında onun mahmur bakışlarının hızla zibidi ışıltılarla dolmasını izliyordum bile! Uykusunu bölmeden eve çıkartıp ben cevvalliğini gösterdiğim her seferinde ise evde, odasında onun mahmur bakışlarının hızla arıza, mutsuzluk ve uykusunu böldüğüm için bana karşı bir sinirle dolmasını izledim. Bir çok başarısız seferin sonunda öğendim; mahsur kalmak da güzeldir bazen:) Herkesin akşamı uykudan yeni (uykusunu alarak) uyanmış bebek gıdısı öpmüş gibi olsun! Mis olsun.

Paylaşmak isteyen buraya!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *