Bu Sessizliğimin Olağan Şüphelisi: İki Dişi Çıkmış Canavar!

2dişli canavar

Hamilelik dönemindeki rahatlığımda toplasam 7-8 yazı yazmışımdır. Şu lohusalık ve Murat’la yaşamayı öğrenme kaosunda ise oldukça sık yazmaya başlamıştım. Ta ki geçen haftaya kadar. Bu sayfa sessizliğe büründü. Bir geldim baktım; diz boyu ot bitmiş hep! Ama oldukça haklı sebeplerim vardı. Hem de 2 tane! 2 tane yırtıcı, dur durak bilmeyen, yılmayan savaşçı. 2 tane dik başlı!

Geçen hafta Çarşamba günü, akşama doğru Murat ben ve Göksel oynarken, yaban oğlum bir Jedi manevrasıyla biz fark edemeden elimi kaptığı gibi ağzına götürdü. Ben fark edene kadar 2 parmak yenmişti bile:)

Tam afiyetle parmağımı ısırmaya başlamıştı ki, parmağımın altında bir sertlik hissettim. Yani sertlik derken kibar olmaya çalışıyorum. Bildiğiniz hart diye dişini geçirdi parmağıma. Körpecik dişin bütün tırtıkları geçti elime:) Göksel inanmadı, hemen onun da parmağı benimkiyle aynı kaderi paylaştı ve onun da gözler hem şaşkınlık, hem neşe, hem de biraz acıyla büyüdü.

Şaşkındık çünkü herhalde tarihte oğlunun dişinin geldiğini anlamayan tek anne baba biziz diye düşündük ( bkz. Çaylak anne baba 🙂 ). Neşelendik çünkü diş çıkma korku hikayelerinden dinlediğimiz o diş habercisi kabuslarını yaşamamıştık. Fark etmedik yahu, ötesi mi var?! Alakasız, şuursuz anne baba da değiliz diye düşünüyorum, fark ederdik mutlaka mutsuz, huzursuz olsaydı:)

Ay bunları yazarken bile içli içli güldüm. 1 hafta önceki saf hallerim bile beni güldürüyor. Öncesinde çocuk sakindi diye sonrasında da bunun yankıları olmayacağını düşünüp ‘Oh atlattık’ diye sevinip ‘Çaaak’ diyen hallerimizi düşününce bana bir gülme geliyor…

Tabi ki her kilometre taşında takılıp sendelediğimiz gibi bu dişte de sendeledik; hatta düştük ağzımızı burnumuzu kırdık desem yeridir. Dişi fark ettiğimiz günün gecesi hafif bir ateşle geçti. Ertesi gün ateş gitmişti yerini pembe yanaklara bırakmıştı. Ohh tamam, neyse ki hafif ateşle atlattık.. O gece normalde sadece emmeye kalkıp aynen geri uyuyan çocuk, 4’te uyandı ve uykuya dalmakta sorun yaşadı. Yanağına vura vura ancak 5.30’da uyudu. Ohh neyse ki çok tutmadı, uyku saati az kayacak. Ertesi gün gündüz uykularını neredeyse hiç yapamadı. Ağrıdan derin uykuya geçemedi. Emzirmek artık tam bir mücadele. Ayakta gezinerek emmeye başladı; oturduğumda nedense kulağına vurmaya başlayıp kesiyor emmeyi.

Ertesi gün en yakın arkadaşımın düğünü vardı. Ve biz Murat’la gidecektik, orda pusetinde uyutup gece düğünde vakit geçirebilecektik.  Bu muhteşem fikrimizin bir simgesi olarak bu ampulü kendimize armağan ediyorum.

HAH!

Dur yeterli etkiyi yaratamadım.

Haah Haaah Haaaaa!!

Tabii ki hazırlanması 6 saat süren düğündeki varlığımız benim nikah şahidi olarak “Evet, ediyorum” dememle sona erdi diyebiliriz ve 20.30 da evdeydik. O gece uykuya geçmesi saat 22.00’yi buldu. Tabii bu uykuya geçmeler “Annecim seni öpüyorum; bütün sevgi böcükleri bu gece seninle olsun meleğiiimm. Tatlı tatlı uyu şimdi bakalım haydi” deyip odasının kapısını çekmem, Murat’ın “Hııı hıı. Tabii ki anneciğim, siz nasıl isterseniz” demesiyle ve salonda Göksel’le bir drink alıp “Bu akşam hangi filmi izleyelim hayatım?” dememizle geçmiyor. Kan, ter ve gözyaşı içinde geçiyor (Ağlayan sadece Murat olmuyor bazen). O gece de bu gecelerden biriydi.

Bütün bunlar olurken çıkan dişin hemen yanındaki ekürisi de geldi ve artık onlardan 2 tane vardı. Her şey 2ye katlandı!

Böyle böyle geçen 1 haftanın sonunda Murat artık çığlık atmayı öğrenmiş, bundan zevk almaya başlamış; gece uykusunun bir parçası olarak 3-4 arası kalkıp 2 saat uyanık kalmayı hobi haline getiren; oturarak emmeyi banal ve sıradan bulan ve ancak araştırmacı kimliğini tatmin edebilecek zenginlikte görsel malzeme sunulması şartıyla emmeye geçebilen bir çocuk haline geldi.

Sonuç: Buraları eskiden hep bakımlıydı; sonra ot bürüdü demeyin; bu annenin oğlunun 2 dişi çıktı geçtiğimiz 1 haftada. Ve bu süreci de, neyse ki şanına yakışır şekilde son derece çaylak bir ruhla geçirdi!

Viva la ruh de la çaylak!

Sizleri dişin kanıtını ona buna göstermek için dişin fotoğrafını çekmeye çalışmamın sonuncunda ortaya çıkan nadide eserlerle başbaşa bırakıyorum:)

 

diş denemesi
diş denemesi
diş denemesi
diş denemesi
diş denemesi
diş denemesi
diş denemesi
Paylaşmak isteyen buraya!

3 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *