İlk Nefes Ol, Hayat Ver Projesi

Anne Bebek Sağlığı Vakfı’nın arkasında olduğu bir projeden bahsetmek istiyorum bugün. Vakıf neonatoloji uzmanları tarafından 1993 yılında hayata geçmiş ve amaçları da “bebek ölümlerini azaltmak ve yaşatılanların da beyin özürsüz kurtarılmalarını sağlamak”. Bu amaç doğrultusunda sayısız etkinliğe eğitime imza atmış, köklü bir vakıf. İnternet sitelerini karıştırırsanız ne gibi projelerde imzaları olduğunu görebilirsiniz. Ama çok kısa Vakıf hakkında bilgi için misyonlarına göz atabiliriz:

“Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı’nın misyonu, topluma, doktorlara ve hemşirelere yönelik eğitim programları düzenleyerek, yenidoğan ünitelerinin altyapılarının iyileştirilmesine ve anne ve bebekler ile ilgili olarak yapılacak bilimsel çalışmalara katkıda bulunarak ve bu konuyla ilgili toplumsal bilinci artırıcı çalışmalar yaparak, ülkemizdeki yenidoğan ve bebek ölümlerinin azaltılması ve tüm bebeklerin sağlıklı ve sorunsuz yaşamalarının teminine destek sağlamaktır”

Erken doğan bebeklerin yaşam hakkı için başlattıkları sms kampanyasını buradan duyurmak istiyorum. Yenidoğan yoğun bakım üniteleri hakkında bu aralar gerçekten sıkıntı verici haberler çıktı. Bebekleri gerek olmadığı halde yoğun bakımda uzunca süreler tutup sağlık bakanlığından para koparmaya çalışan hastaneler gibi. Gerçekten hassasiyet ve eğitimin şart olduğu bir alan yenidoğan bakımı.

2 dakika ayırıp düşünelim. Şimdi yetişkin bir insanken bile annenize ne kadar ihtiyacınız var? Ne kadar ararsınız? Bir de yenidoğan bebekleri düşüneli. Onlar ne kadar ihtiyaç duyarlar? Ya da hayatta başka bir şeye daha ihtiyaç duyarlar mı? Her şeyin yabancı bir tek anne kokusunun tanıdık olduğu kısacık hayatları var, ama onu da onlardan esirgiyorlar. Günde 1 defa belki gösteriyorlar. Ne hissedersiniz?

Anneyle bebeğin ayrılmaları doğaya aykırıyken, bunu biz neden yapalım. Hadi gelin bunu değiştirmek için ilk adımı atalım.

nefes projesi

Paylaşmak isteyen buraya!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *