Ev Yapımı Lor Peyniri

Eğer internete 3757463 tane blogger anneden henüz okumadıysanız benden okuyun istedim. İşte süt kemse metodu ile ev yapımı lor peyniri:)

Malzemeler:

Süt (Organik süt kullanıyorum ben. Ekolojik pazardan alıyorum)

Limon

Yoğurt ( Ev yapımı tabii ki! Dışardan alanı dövüyorlar, aman ha:) )

Temiz tülbent

Oğlum sağ olsun deliler gibi yemek yediği için ( ühü hü ühüü ühüüüüü hühühühüühü) peynir yemesi için de elimden geleni yapıyorum. Suda bekletilmiş mayalı peynirin yüzüne bakmıyor. Ben halen daha “Acaba mayası mı ağır geldi ki?” diyerek bir de sütü keserek yapılan lor peynirini deneyeyim dedim. Tarif için çok zorlanmaya gerek yok; şöyle bir Google’a ev yapımı lo… yazın bir sürü farklı farklı sitede aynı tarifi bulabilirsiniz.

Şimdi hazır olun.

Ben de aşağı yukarı aynı tarifi yazacağım 🙂 Ama bir farkla, onu da sonunda yazacağım.

Şimdi yoğurt yapar gibi sütü kaynattım. Kaynamaya başlayınca içine 1 dolu dolu yemek kaşığı yoğurdu içine atıp karıştırdım. peynir 5Ufaktan süt kesilmeye başlıyor zaten. Bu kestirme işini yoğurtla, limonla ya da sirkeyle yapabilirsiniz. Hem yoğurt hem limon kullanmak da bir yol. Ben öyle yapıyorum. Yoğurttan sonra limon sıkıyorum içine hoop hızla kesilip, yeşil suyu çıkıyor ve süt topak topak oluyor.

Sonra temiz bir cam kavanozun üstüne tülbent serip süzüyorum. Tülbendi de sıkıca sarıp bir yere bağlayıp süzülmeye bırakıyorum. Aşağı yukarı 6-7 saat süzülmesi sürüyor. Sonra peyniri dolaba, peynir altı suyunu ise ileride çorbasında vs. kullanılmak üzere buz poşetlerine koyup buzluğa atıyorum.

Sonra bu hazırladığım peyniri de Murat afiyetle günlerce yedi….. hee yedi yedi…

peynir 2İşte bu tarifin farkı: Murat’a u da yediremedik. Öyle bebelerin afiyetle yediği, “yok efenim hüpletti gümletti öyle yemedi böyle yemedi; üstüne bir de beni yedi” diyebileceğim bir tarif değil. Aslında tarif iyi, peynir harika ama bebek bozuk arkadaş.

Tok alıcı çok zor çok:)

Paylaşmak isteyen buraya!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *