Anneliğin Dayanılmaz Hafifliği

Annelikle beraber gelen bagajdan hiç haberim yoktu. Kendimi bir anda Alice’in deliğinden düşüp paralel bir evrende buluverdim.

Paralel ki tam paralel.

İnsanın çıkmak içinden gelmiyor. Size şimdi bu yaşadığımız harikalar diyarından biraz bahsetmek isterim. Benim başımdan geçenler şu şekilde oldu:

Öncelikle doğum öncesi Facebook, Instagram, Twitter, Periscope ya da Pinterest çok da kullanmıyorsanız artık çok ileri düzeyde uzman bir kullanıcı olursunuz. Zira ilk zamanlar salondaki her şeye optimum uzaklıkta uzanarak erişebildiğin, ömrünü geçirdiğin, günün 20 saati yenidoğan bebeğin uyanacak diye kımıldamaktan korkarak 10 saat tuvaletini bile tuttuğun koltukta, birkaç gün içinde televizyonda izlenecek bir şey olmadığını anladığında yapacağın tek şey telefonunla çok hastalıklı bir ilişkiye başlamak olacaktır. O telefon senin canın, cananın olacaktır. O telefon yemez yedirir, uyumaz uyutur seni:)

Sosyal medyada yaşamaya başladığındaysa artık çok geçtir. Yeni insanlar tanımaya başlarsın. Önceleri sadece 1 2 grupla başlar. Bunlardan ilki senden önce doğum yapmış arkadaşının seni eklediği ne olduğu hakkında bir fikrinin olmadı BYBO diye bir gruptur. Sahi, Nedir o ya? Bebek Yapım Bakım Onarım. Seveni kadar sevmeyeninin de olduğu bir topluluktur. Merak edenlere bkz. BYBO Blog. Benim şahsen çok severek içinde olduğum bir gruptur; faydası çoktur.

Zamanla üyesi olduğun grupların sayısı artar. Emziren Anneler, Aktif Anne, Kid to Kid, bit pazarı, babywearing türkiye ..vs. Bebeğin büyüdükçe karşılaştığın ihtiyaçlarıyla birlikte üye olduğun gruplarda farklılaşır. 1 yaş civarı Montessorri ve Waldorf grupları bitmeye başlar Facebook duvarında.

Çerçeve bu. Böyle bir sosyal medya camiası türer etrafında. What’s up gruplarından bahsetmiyorum bile! Şimdi onlarca kişi bunu korkunç bir hikaye gibi gelişeceğini bekliyordur. Yok. Ben bu hikayeyi seviyorum. Ben bu dünyayı çok seviyorum ki ondan yazıyorum.

Kimse kimseyi kandırmasın. Anne olduktan sonra eski arkadaşlarla yollar ayrılıyor. Ayrılmasa da bir süre aksıyor diyelim. Bazılarıyla ittire kaktıra görüşmeye devam ediliyor ama maalesef  konular kafalar bambaşka diyarlarda. Ben düşmüşüm bir harikalar diyarına, kafamda hunim, geziyorum; o son derece zinde, son derece bakımlı, son derece rasyonel, gerçek hayatta fırtına gibi esiyor. Ben gidiyorum sağ şeritten 20 km. ile, camı açmışım, elimi uzatmışım rüzgarı okşuyorum; o sol şeritten 140 basıyor, bir an görüyorum, öbür an yok oluyor. Ben şimdi bu insanlar nasıl nerde buluşayım:)

E peki ben yalnız mı kaldım? Hayır! Yeni dostluklar kurdum. Murat’la beraber hayatıma başka bebekler ve başka anneler de girdi. Çoğu girdi azı kaldı ki zaten layığı da bu olmalıydı. Beni en iyi anlayan, benim en iyi anladığım insanlar. Her gün konuşup da sıkılmadığım insanlar! Oturup kendi bebeklerimizin muhteşemliklerinden de bahsetmiyoruz. Herşeyi konuşuyoruz. Bu portallarda aylardır tanıdıklarımızdan, gelecekten ve kendi küçük planlarımızdan bahsediyoruz.

Ben bu dünyayı çok seviyorum. Burada herkes çok iyi. Eski dünyaya geri dönmek istemiyorum hiç. Neden döneyim ki? Bunu etraflıca düşündüm. Eski hayata, sol şeride dönmeye gerek var mı? Yok ki!:)

Ben bu şeridi çok sevdim. Buraya kök salıyorum. Dostlarımı burada tutuyorum; solda kalanları da arada bir burada sakince benimle oturmaya davet ediyorum hep. Ben bu şeridi o kadar sevdim ki, ailemi de burada tutuyorum. Yavaş yavaş yaşıyorum onları. Koklayarak yaşıyorum.

Bu diyarda neler yapıyorum?

Bambaşka bir Esra oldum burada. BLW konusundaki kan, ter ve gözyaşı dolu geçmişimi biliyorsunuz 🙂 Bu yola beraber çıktığım canlarımla beraber küçük bir grup kurmuştuk 1 sene evvel, blw metodunu benimseyen annelerle ortak bir platformumuz olsun, yardımlaşalım diye. Şimdi o minicik grup oldu mu 10 000 kişi !!!!Biz de 8 kişi bu grubun moderasyonunu ve yöneticiliğini yapıyoruz. Başka bebeklerin yediğini, pislendiğini, keyifle kahkahalarla yemekler içinde olduğunu görmek beni delicesine mutlu ediyor!! Ben bu metoda bayılıyorum! Merak eden bütün ebeveynleri de gruba davet ediyorum, BLW Türkiye kapalı grubuna buyurabilirsiniz efendim:)

 

Gurubumuz palazlandığından beri, ot bürümüş atıl bırakılmış internet sitemize de el atmaya başladık. Umarım orayı da BLW metodunu benimsemek isteyen ebeveynler için iyi bir kaynak haline getireceğiz yakında. Instagram ve Periscope hesaplarımızda da hareketler var! Takipte kalın! 🙂 Yakında Periscope tan adminler canlı yayına geçecek!:)

 

Biliyorsunuz bir de bebek giyme müptelasıyım. Istanbul’da yokluğundan muzdarip olduğum bir yerel bebek giyen ebeveynler topluluğu oluşturdum. Aylık olarak toplantılar düzenleyip ergonomik taşıyıcıları merak eden annelere ve babalara tanıtıyoruz, bağlama yöntemlerini gösteriyoruz. Henüz eğitmen değilim ama bu konuda büyük destek aldığım Ceren Bebek’le beraber toplantılarda doğru kullanımını gösteriyoruz. Hamileleri bile beklerim; şimdiden gelsinler görsünler:) Toplantı duyurularını buradan ve Facebook Sayfamdan yapacağım. Yakında bu topluluğa özel bir sayfa açmayı da planlıyorum. Sanki öyle daha rahat olur gibi.

 

Kendi girişimimden henüz bahsetmiyorum. Bir de başka türlü bir kök salıyorum ki buralara, umarım hiç kopmaya gerek kalmaz, hep beni buralara bağlar bu iş de:)

 

Sosyal medya zalımdır, evet; ama hakkaniyetli insanların da olduğu bir diyardır. Tadında kullanırsan, tadından yenmez dostların olur.

 

Bu yazıya ilham veren o harika kadınlar, iyi ki varsınız ya:)

 

 

 

Paylaşmak isteyen buraya!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *