Huggyberry doğdu!

Herkes uzun bir aradan sonra merhabalar. O kadar uzun zaman olmuş ki siteye girerken bir önümü ilikledim; saygı duruşu yaptım. İçeride kim var kim yok bilemedim:)

İş güçten fırsat bulamıyorum yazmayacağım; fırsat bulunur yazmak istenirse. Kafamda her gün yazdım yazdım durdum. Akşam olunca uyuyakaldım aylardır. Murat’ın dişleri, yemesi, Blw Türkiye, girişim vesaire derken en sevdiğim şeyleri yapamaz olmuşum. Fark ettim de pek içerledim.

Neyse bu bir geri dönüş olsun; bundan böyle kafamda kalmasın, burada dursun deyip gelip yazayım.

Buradan uzaktayken yaptığım en güzel şeylerden biri işimi kurmak oldu. Huggyberry.com hayatına başladı. Nedir bu huggyberry? Ne yapar ne satar?

Benim Murat doğmadan evvel kalbime düşmüş bir çıranın alevlenmesi huggyberry. Seneler evvel Kadıköy’e giderken bindiğim metroda saçları rastalı, sıcaktan alnı pul pul terlemiş bir babanın göğsüne dokuma Wrap sling ile bağladığı bebeğiyle metroda uyukladığını gördüğümde gözlerimi alamamıştım. Bebeği huzurla göğsünde uyurken o da yorgunluğunu başını hafifçe omzuna düşürerek uyuklarken atmaya çalışıyordu. Her durakta dikelip önce durağa sonra bebeğine bakıp; saçları henüz bitmeye başlayan minik kafasına zarif bir öpücük kondurduktan sonra tekrar kafasını omzunun üstün bırakırken, duraklar boyu onları izledim. Alışkın olduğum baba-bebek görüntüsü kesinlikle bu değildi. Ne ağlamaktan kızarmış bir bebek ne de kucağında bebeği sarsarcasına sallayan ve sesten yorulmuş bitap düşen bir baba görüyordum.

O görüntü aklımda kaldı. Murat doğduğunda da ilk iş bir esnek Wrap sling edinmek olmuştu. Neden bebeği giymeli, o zaman daha iyi anladım. Bir taraftan da akademik hayata gelmeden son çıkıştan kaçtığım için kafamda iş planları dönüp duruyordu. Kendime bir söz verdim. Ben sevdiğim bir iş bulup onu yapacağım; ve bunu kendim yapacağım. Hayatımda benim tek başıma diktiğim bir taşım olsun; “Ben yaptım bunu ya” diyebileyim istedim.

Ortak olabileceğim, beraber sırt sırta dayanabileceğim çok değerli arkadaşlarım da yok değildi; teklifler de geldi. Ama inadım inat. Kendim yapacağım.

Al sana kendi başına iş yapacağım inadı! Tam 1,5 sene sürdü:) 2-3 ayda kurulacak şirket, aylar aylar geçti kurulamadı tabii. Allah annemden razı olsunk i haftanın 1-2 gününü bana ayırmasaydı onu bile yapamayabilirdim. Noterlerde, vergi dairelerinde, gümrüklerde, orda burada sırtımda 1,5 yaşında bir Murat’la geze toza, alnı boncuk bocuk terlemiş ama tek başına bir işe girişmiş bir anne oldum:)

Hatta böylelerine “mompreneur” deniyormuş onu öğrendim:) Hem ana hem girişimci iş kadını rolünü hasbelkader dengeleyen iş kadınları için kullanılan bir kelime. Ben kendim için en fazla “mompreneur wanna be” diyebilirim zira arada bir denge kurabilmenin yanından dahi geçemiyorum! O günleri de göreceğiz inşallah.

Lafa geri dönecek olursam huggyberry de işte tam bu keyfi, bu huzuru tüm Türk anne babaların içine salıverme amaçlı kuruldu. Bebeği giymenin hem bebek hem de anne-baba için faydaları tüm Dünya tarafından biliniyor da niçin Türkiye bundan nemalanmasın? Geleneksel bebek taşımanın aslında çok yaygın olduğu Anadolu’da bu pratik neden küllendi bilemiyorum ama o Anka Kuşu’nu çatır çatır dirilteceğiz umuyorum ki 🙂

Yavaş yavaş yeni markaları da ekleyeceğim ama şimdilik başlangıç olarak bebek giymenin en köklü ismi, Avrupa’nın bence bir numaralı markası 1972 kuruluşlu Didymos markasını renklerime kattım. Şunu söylemeliyim ki kendi de bu ürünleri sıkça kullanan bir anne olarak her parçadan kendime de getirtmenin kar politikalarına pek uymadığını itiraf etmeliyim:) Siz siz olun; çooook da fazla sevdiğiniz işi yapmayın:) Satış yapmak insanın içinden gelmiyor yahu. Hepsi benim bebişim diyorum geceleri kutuları severek!

Eylül Ay’ında umarım babywearing eğitmenlik sertifikasını da aldığımda, artık sertifikalı eğitmen olarak da ergonomik ürünleri sağlıklı bir şekilde nasıl giyileceğini anne ve babalara danışmanlık vererek gösterebileceğim. Şu an kurucusu olduğum Istanbul Babywearing Topluluğu aracılığıyla tamamen gönüllü olarak bu desteği sağlıyorum.

Hepinizi bir huggyberry.com’a beklerim; ileri de değişik ürün grupları ile de sizlerle olacağım.

Şimdilik sevgiler. Hepinize bebeklerinizle kucak kucağa burun buruna huzurla boncuk boncuk terlemeli günler dilerim.

 

Unutmayın; bebeğinize bir öpücük kadar yakın olmanın keyfi hiçbir şeyde yok:)

 

Paylaşmak isteyen buraya!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *