Hamilelik Notları

2014-04-04-14.11.05

NIFTY TEST

Dün 12. Haftaya girdi hamilelik. Bebeğimiz bu hafta incirden büyüdü ve artik bir lime oldu:)

Doktorum Cem Bey’in tavsiyesi üzerine ikili test yerine NIFTY (Non-Invasive Fetal Trisomy) test için kan verdim.
Doktordan önce duymamıştım açıkçası bu testi. İkili testin 85% kesinliği varken bu yeni testin 99.9% kesinliği varmış.  Yani her hangi bir kromozom bozukluğu olup olmadığını üçlü test kesinliğinde ama sadece kan vererek alabiliyoruz.

 

Devamı  

 

 

süper güçlerim ve ben:)

Hamilelikle beraber algılar inanılmaz derecede gelişiyor.  Süper güçlerim oldu resmen!

Mesela önceden en yakın arkadaşım olan sigarayı nasıl bırakacağım hamile kalınca diye kendi kendimi yerken; şimdi bırakın sigara içmeyi, onlarca metreden kokusunu alıp,yıllarca sinir olduğum kadın tepkileri veriyorum. “Ay açık hava ama nedense her yer sigara kokuyor! Biraz insanlar saygılı olsa!” diye kendi kendime söylenirken, hemen ardından yıllarca tanıdığım sevdiğim Esra’ya ihanet etmişim gibi bir hissiyat bir suçluluk çöküyor üstüme.  Sanki bundan 5 ay önce ben karşı safın en ön sıralarında yer alırken,  ayni tutkuyla sigara içebilme özgürlüğü için methiyeler dizmiyordum!

Devamı  

 

20140929_231512

Tanımadan özlemek

Merhabalar,
Uzun bir aradan sonra geri döndüm.  Sıcaklarla boğuşuyorken iş güç derken yazmadan geçirdiğim aylar olmuş. Bu arada da 37. hafta gelmiş çatmış:)
Artık hamileliğin son ayındayım ve itiraf etmek gerekirse çok güzel bir 8 ay geçirdim ama yetti. 

Devamı   

 

tekmelenmekten keyif alan adam

Herkese yeniden selamlar,

Bir önceki postta ilk tekmeden bahsedeceğimi söylemiştim. ilk bulduğum fırsat 1 ay sonra oldu
bu bir ay içinde ne tekmeler yumruklar dizler yuvarlanmalar yaşadık oğlumla.

Şu satırları yazarken bile yerimde sarsıldığımı düşünecek olursak büyüdüğünde bizi uğraştıracak bir çocuk geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim:)

Devamı  

 

ultrason

detaylı ultrasonografi

Herkese merhabalar canlar,
Bugün detaylı ultrasonografi randevunuz vardı. Benim hamilelikte en önemli adımlardan biri olarak kabul ettiğim aşama.  Bebeğin iç organlarının gelişimde bir bozukluk var mi her şey yolunda mi diye bakılıyor bu kontrolde. 20. Haftada olduğumuz için gittik. Çok şükür bir sıkıntı yok:) her şey yerli yerinde olması gerektiği gibi çalışıyor.

Devamı  

 

It’s a boy!!

Veeeee bugün kesin görüntüyü aldık. Bir oğlumuz olacak:) Peki bu bilgiye gelene kadar neler yaşadım?
Bundan 10 gün önce aylık rutin kontrol için doktor a gittiğimizde bir türlü cinsiyeti göstermemişti. Bacakları çapraz yapıp altına alıp oturmuştu; biz de Göksel’le hevesimiz kursağımızda dut gibi kaldıydık doktorun odasının önünde.  10 gün sonra bir test için kan vermem…

Devamı  

I made you from scratch

Grey’s Anatomy dizisini ilk sezonundan beri takip ederim. İtiraf edeyim, hayatımda bu kadar istikrarlı yaptığım başka bir şey yok. Tıp dizilerini bu diziye kadar izlemezdim bile. Ama bu dizide bir şey var. Lisedeki Esra’ya da ve şu yaşımda evli barklı Esra’ya da aynı derecede hitap eden bir dizi. Ya senaristlerin başarısı bu ya da ben 10 senede bir arpa boyu olgunlaşmamışım:) İki seçenek de bana uyar açıkçası:)

Devamı  

Screenshot_2014-04-21-13-03-30

good odds:)

Herkese selamlar,
Uzun zamandır yazamadım;  işler güçler hayat araya girdi. Dün önemli bir gündü bizim için.  Nifty testinin sonucunu aldık. We are out of the woods:)  ortalama 20 30 milyonda bir ihtimal çıktı yani düşük risk grubuna giriyor.
Bu zamana kadar iyi dilekler gönderen tüm dostlara öpücükler:)

Devamı